Herbaty świata w kolorze czerwonym

Herbaty świata w kolorze czerwonym

Herbata czerwona w krajach Europy swoją nazwę zawdzięcza kolorowi liści, z których się ją przygotowuje. Odwrotnie nazywana jest w krajach Azji, gdzie nazwy pochodzą od koloru naparu. I tak nasza herbata czarna w Azji nazwana by była czerwoną i odwrotnie. Jak widać herbaty świata mogą mieć różne nazwnictwo i klasyfikację. My jednak będziemy posługiwać się polskim nazewnictwem, ponieważ sklep z herbatami, czy dystrybutor herbat również z takiego będzie korzystać.

Herbata Pu-erh

Najbardziej znaną odmianą herbaty czerwonej używanej w Polsce jest Pu-erh. Zyskała swoją popularność dzięki swoim odchudzającym właściwościom, mianowicie zapobiega wchłanianiu tłuszczu do organizmu. Działa również korzystnie na organizm obniżając cholesterol, oczyszczając organizm i zapobiegając próchnicy. Pu-erhy powstają poprzez częściową fermentację, która jest przerywana, by następnie liście zostały namoczone i pozostawione do leżakowania. Najlepsze herbaty leżakują nawet do 60 lat. Tradycyjnie herbaty te są prasowane, najczęściej w kształt koła. Dobra herbata tego typu powstaje przez co najmniej kilka lat, w celu przyśpieszenia tego procesu Pu-erhy są sztucznie postarzane. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to z jaką herbatą mamy do czynienia, gdyż ich walory smakowe są zupełnie różne.

Herbata Rooibos

Kupując zestaw herbat w skrzynce obok herbaty czarnej i owocowej znajdziemy często również Rooibos. W Polsce nazywany jest herbatą, mimo tego, że wytwarzany jest z zupełnie innej rośliny – czerwonokrzewu afrykańskiego. Jednak tak jak i w przypadku herbaty, Rooibos występuje w dwóch odmianach – czerwonej i zielonej – zależnych od stopnia fermentacji.
Czerwona odmiana powstaje poprzez zebranie krzaków, przycięcie ich na charakterystyczne małe kawałki, a następnie zmiażdżenie i pozostawienie do fermentacji. Uzyskany z tego procesu susz ma kolor czerwony, a napar otrzymywany z niego ma brązową barwę. Rooibos również posiada wiele właściwości prozdrowotnych. W szczególności wzmaga odporność dzięki dużej zawartości witaminy C, zawiera też dużo pierwiastków potrzebnych naszemu organizmowi. 

Czerwone, zielone, źółte

Jak widać warto pić różne herbaty świata, również te w czerwonym kolorze. Zachęcamy więc by znaleźć sklep z herbatami online, w którym znajdą Państwo herbatę odpowiednią dla siebie. Oczywiście nie należy ograniczać się kolorem naparu lub suszu. Herbaty występują w najróżniejszych kolorach i warto próbować wszystkich.